Inimese närvisüsteem on osa ülikeerulisest inimkeha kontrollimehhanismist ning see jaguneb omakorda kolmeks osaks: kesknärvisüsteemiks, perifeerseks närvisüsteemiks ja autonoomseks närvisüsteemiks. Need süsteemid kontrollivad seda, kuidas me oma mõtteid tajume ja käitume. Lisaks juhib autonoomne närvisüsteem lisaks ka inimese keha selliste mitteteadlike funktsioonide juhtimisega, nagu näiteks südame löömine.
Üks meditatsiooni mõjudest on see, et meie autonoomne närvisüsteem vähendab mediteerides automaatselt ka iga üleliigse aktiivsuse meie kehas. Kuna ka stress on ülemäärane aktiivsus, siis on mediteerimisel suur mõju stressi alandamises tänu tervendatud energiavoogudele, mis mõjuvad meie aju limbilistele piirkondadele (pealael asuv Sahasrara tśakra).
Lisaks stressi vähendamisele suurendab meditatsioon ka sisemist rahu ning tänu- ja rahulolutunnet. Lisaks aitab see ravida ka selliseid füüsilisi haigusi, mida moodmoodi oleks vaimsel ja emotsionaalsel tasandil väga keeruline ravida.
Meditatsiooni plussid organismile
Meie ülipeenelt arenenud keha koordineerib kõigi kehas asuvate organite ja rakkude tööd. Kui aga kasvõi üks meie tśakratest on blokeeritud, siis ilmnevad selle poolt koordineeritavas organis füüsilised funktsioonihäired. Just see ongi enamuste haiguste põhjustajaks. Traditsiooniline meditsiin püüab ravida haiguste sümptomeid, aga efektiivne meditatsioon annab organismi ümberbalansseerimise ja omaenda keskuste puhastamise teel võimaluse rünnata otse haiguse põhjuseid. Seega võib tänu Kundalini puhastavale mõjule ravida isegi niinimetatud ravimatuid haigusi.

Meditatsiooni plussid psüühikale
Kui me siseneme meditatsiooniseisundisse, siis siseneme sellega ka vaikuse kuningriiki – meid piinanud mõtted vaibuvad ning käesoleva hetke reaalsus avalduv meile kogu oma intensiivsuses. Meie tajud saadavad meile tegeliku pildi maaillmast, mis ei ole meie endi meelte või seisukordade poolt moonutatud

Meditatsiooni plussid emotsioonidele
Kui oleme meditatiivse seisundi saavutanud ning Kundalini liikuma saanud, siis tulevad ka meie emotsioonid pinnale. Aga peale mediteerimist tekkinud heaolutunne kahandab ka selliseid negatiivseid tundeid nagu näiteks ebakindlus, kadedus jne. See heaolutunne on absoluutne ja siiras ning just seesama heaolutunne saabki meie emotsionaalse vabanemise motivaatoriks.

Meditatsiooni spirituaalsed plussid
Eriti Sahaj jooga meditatsioon avaldab meile igavese ja jumaliku olemuse, mis on tõene, teadlik ja õnnis. Me saame kõiksuse osaks – nagu veetilk, mis saab suure ookeani – armastuse ookeani – osaks. See kogemus on järgmine tase tavainimese teadlikkuse arengus – ta oleks nagu realiseerunud või uuestisündinud. Mis omakorda tähendab seda, et meie reaalsuseks saab meie spirituaalne olemus. Meie liit kõiksusega tugevneb ning see on kindlasti kõige suurem väärtus, mida Kundalini teadlikkus meile anda võib. Sest Kundalini poolt loodud energia liikumise kanal toob lisaks heaolutundele meile ka kõikvõimalikke muid õnnistusi – peale füüsiliste, vaimsete ja emotsionaalsete ka materiaalseid, sotsiaalseid ja ametialaseid.